30 rokov na trhu
Doprava po celom Slovensku
Najlepšie ceny

Jeseň je v plnom prúde, no práce na záhrade je ešte stále viac ako dosť. Ak patríte medzi ľudí, ktorí sadia cibuľu a cesnak aj na jeseň, prípadne to chcete skúsiť, tak táto téma je ako pre vás. 

Predtým ako začneme sadiť

- Pôda – cibuľa aj cesnak majú radi ľahšiu, priepustnejšiu pôdu, preto nato myslite, keď im budete v záhrade hľadať miesto.

- Hnojenie - prípravu netreba podceňovať, preto je potrebné miesto, kde budeme cibuľu a cesnak sadiť správne vyhnojiť, napríklad cereritom.

POZOR treba dávať nato, že cesnak ani cibuľa nemajú radi priame hnojenie maštalným hnojom, preto treba používať organo-minerálne hnojivá.

- Morenie – spôsob ako ochrániť cibule pred hubovitými chorobami je ich pred sadbou namoriť. Existuje viacero prípravkov, ktoré sa môžu použiť na morenie, spomeniem napríklad Sulcu.

Kedy a ako sadiť? 

Cibuľa sa môže sadiť v priebehu septembra a októbra. V prípade cesnaku môžete so sadbou počkať do konca jesene, tak aby teplota pôdy bola pod 9 stupňov. Je to dôležité, pretože do zimy musí zakoreniť, ale nesmie vyrašiť, aby ho mrazy nepoškodili. Sadíme do hĺbky 8cm aj hlbšie.

Výber vhodnej odrody

Na jeseň je vhodné vyberať odrodu cibule, ktorá je ozimná, to znamená, že dobre znáša mrazy a nevybieha do kvetu. Takýto typ cibule je dobrý na suchý zber, čiže dozreté cibule, alebo za zelena na mladú cibuľku. Medzi takéto odrody patrí napríklad Shakespear alebo Shenshyu Yellow.

Verím, že budete mať na jar aj vďaka týmto radám a tipom skvelú úrodu

Barbora, záhradkár amatér

gardener

Mohlo by vás zaujímať

Kŕmenie vtáctva v zime

Prikrmovanie vtáčikov počas zimy je pre mnohých pekným zvykom. Viete však kedy s prikrmovaním začať, alebo na čom si naši zvierací kamaráti najviac pochutnajú?

Farebná jeseň v prírode a na záhrade

Napriek tomu, že príroda sa pomaly ale isto chystá na spánok, ešte stále nám toho ponúka dosť, vrátane prác v záhrade 😊 Načo všetko nesmieme na jeseň zabudnúť v záhrade urobiť? Načo si dávať pozor? Čo nám ešte ponúka na jeseň príroda?

Sadíme cibuľoviny

Chystáte sa aj vy na jesenné výsadby? Tulipány, narcisy, krókusy, hycianty a mnohé ďalšie cibuľoviny sa práve v tomto období sadia. Ako vybrať tie správne, načo si dať pozor a ako ich sadiť? To všetko vám prezradíme😊

Udržiavanie vlahy v pôde

Aké existujú spôsoby nato, aby sa vlaha v pôde udržala čo najdlhšie, a aby sme nemuseli polievať tak často? Čo spôsobuje rýchlejšie odparovanie vody z pôdy? Tomuto všetkému sa v blogu budeme venovať.

Polievanie

Letá sú čoraz horúcejšie a potreba polievať je častejšia ako kedykoľvek predtým. Ako šetriť vodou? Aké máme možnosti, aby sme zachovali vlahu čo najdlhšie a nebolo potrebné tak často polievať? To všetko bude témou tohto mesačného blogu 😊

Jún v záhrade a na balkóne

V záhrade už máme všetko posadené, kvety na balkóne tak isto, a teraz čo? Čo nás čaká tento mesiac v záhrade? Tomuto všetkému sa budeme venovať v tohto mesačnom blogu.

Máte otázku?

Máte otázku?